עולים לצפון

תכנית “עולים לצפון” של ארגון נפש בנפש, אשר החלה ב-2009, הינה יוזמה חלוצית מיוחדת במינה של עידוד עלייה מצפון אמריקה ומאנגליה לצפון הארץ. התכנית מתנהלת בשיתוף פעולה עם הקרן הקיימת לישראל, ה- JNF, הסוכנות היהודית,  משרד העלייה והקליטה והרשות לפיתוח הנגב והגליל. מאז הקמת התכנית עלו לצפון הארץ יותר מ-3,000 עולים והתכנית ממשיכה לקלוט מאות עולים מדי שנה בשנה.

“עולים לצפון” פועלת רבות להבאתה של הפריפריה למודעותם של יהודים השוקלים עלייה.

הצפון מהווה אלטרנטיבה לעולים חדשים רבים, הבאים לקבוע את ביתם בארץ. הנופים המרהיבים, איכות החיים, התרבות המגוונת והעשירה, הזדמנויות בתעסוקה והקהילות התוססות מושכים את תשומת לבם. תכנית “עולים לצפון” מאפשרת התיישבות טובה ומהירה בצפון – אזור אשר לא זכה קודם להתיישבותם של עולים רבים מארצות דוברות אנגלית. זאת על ידי ליווי אישי ומקצועי של כל עולה וכל משפחה. התכנית מאפשרת לעולים קליטה “רכה” באמצעות הדרכה בהתארגנות ראשונית בארץ, אספקת מידע בשפה האנגלית ,ליווי בתחום התעסוקה והחינוך וסיוע בבניית קהילה.

יוזמה נוספת של “עולים לצפון”, אשר מטרתה לחזק את הדמוגרפיה בצפון הארץ, היא “Movin’ on Up”   – תכנית המעודדת עולים  ותושבים חוזרים המתגוררים כבר במרכז הארץ, לעבור עם משפחתם להתגורר בצפון הארץ.

צוות “עולים לצפון” מסייע בייעוץ בתחום הקהילתי, התעסוקתי ובמידע כללי. כמו כן, הצוות נמצא בקשר עם אנשי צמיחה דמוגרפית בישובים השונים, על מנת לעקוב אחר התפתחותם וצמיחתם של ישובים ואחר היצע הדיור, העומד לרשות העוברים צפונה 

אזור התוכנית מבחינה גיאוגרפית

האזורים המשתתפים בתוכנית “עולים לצפון” הם רמת הגולן, הגליל העליון, התחתון, והמערבי, עמק יזרעאל ובקעת הירדן. חדרה, זכרון יעקב, וערי החוף כולל חיפה והקריות  צורפו לתכנית ב-2013.

הטבות “עולים לצפון”

  • מתן משאבים למציאת תעסוקה
  • הכוונה וסיוע ליזמים
  • עזרה בהשתלבות חברתית ובניית קשרי קהילה
  • מגוון תכניות ואירועים חברתיים לאורך השנה
  • סיוע בקשר ובהתנהלות אל מול משרדי הממשלה
  • סדנאות אזוריות בנושאים שונים מדי חודש
  • קשר מתמשך עם אנשי הצוות של “עולים לצפון”
  • מענקים כספיים בהתאם לצורך

צוות

ארגון נפש בנפש מעסיק צוות עובדים מקצועי, מיומן ויעודי לשם קיומה של התכנית. אנשי הצוות רובם מתגוררים בצפון הארץ והינם עולים ותיקים. צוות מנוסה זה חותר במלוא המרץ ליישום הפרויקט, תוך הענקת טיפול מקיף וממצה לעולים שכבר הגיעו, בד-בבד עם נהול קשר שוטף עם אנשים שהם בשלבי הכנה לקראת עליה וכן היערכות והכנתן של התשתיות הנדרשות באזורים השונים בצפון לקראת קבלת קבוצות העולים הבאות אשר צפויות להיקלט בהמשך.

זכאות ל “עולים לצפון

עולים אשר זכאים לעלות לארץ עם ארגון “נפש בנפש” ואשר חפצים לעלות לצפון מוזמנים להשתתף בתכנית ”עולים לצפון”. נפש בנפש מחפש מועמדים המתאימים מבחינה מקצועית, חברתית וחינוכית לחיים בצפון.

זכאות ל “Movin’ on Up

משפחות  ויחידים ממרכז הארץ,  עולים ותושבים חוזרים, העוברים אל האזור הגאוגרפי בצפון הארץ המוגדר בתכנית.

פריסת העולים בצפון

כיום, לתכנית “עולים לצפון” פריסה על פני 240 ישובים בצפון הארץ. הישובים חיפה, צפת, כרמיאל, זכרון יעקב, נהריה, מעלות וקצרין מתאפיינים במספר עולים גבוה במיוחד.